Корзина
211 отзывов
Перед оплатой по WayForPay уточните наличие товара.
+38(099)236-58-80

Магазин пчеловодства ПАСЕКА

Нозематоз бджіл: ознаки, лікування

Нозематоз бджіл: ознаки, лікування
Нозематоз — це інвазивне захворювання, що викликається облігатним внутрішньоклітинним паразитом NosemaApisZander, що належать до роду Микроспоридии. Цей мікроорганізм вражає середню кишку всіх медоносних порід бджіл

30.08.17

Етіологія захворювання

Нозематоз — це інвазивне захворювання, що викликається облігатним внутрішньоклітинним паразитом NosemaApisZander, що належать до роду Микроспоридии. Цей мікроорганізм вражає середню кишку всіх медоносних порід бджіл і широко поширений у всіх кліматичних широтах. Більш стійко переносять нозематоз бджіл середньоросійської породи.

Ноземы мають складний життєвий цикл, пов’язаний з послідовним перетворенням спор паразита в меронтов — зрілі, здатні до розмноження форми.

Спори широко поширені в природі, тривалий час зберігаються у воді і ґрунті. Джерелом зараження, як правило, є хворі бджоли і їх випорожнення, які можуть зберігати спори ноземы до 2 років.

7cf6ddfef56bf50b96c4a0d466cf61be Нозематоз бджіл: ознаки, лікування

Зміни кишечника бджоли: 1. Здоровий кишечник. 2. При хімічному токсикозі 3. При пилкової токсикозі. 4. При падевом токсикозі 5. При нозематозе

Передача збудника на пасіці відбувається через загальні поїлки та годівниці, всередині родини — через забруднення перги і меду, при очищенні від фекалій хворих сот здоровими бджолами. Людина і тварини стійкі до нозематозу, однак здатні бути переносниками та поширювати нозематоз.

ВАЖЛИВО! Хвора бджола здатна заразити весь вулик за 1-2 місяці.

Спори контаминируют рамки, мед, стільники, пергу і сам вулик. Виникнувши в одному вулику, нозематоз швидко поширюється на всю пасіку, викликаючи загибель бджіл. Підвид Nosema Ceranue здатний знищити сім’ю бджіл за 10 днів.

03cf7029290c7e8aff550bd8a6f0cce1 Нозематоз бджіл: ознаки, лікування

Нозематоз приносить непоправну шкоду бджолярам, на піку епізоотії він може викошувати цілі бджільницькі господарства, залишаючи після себе спорожнілі вулики.
Спори нозем можуть знаходитися тривалий час у вулику, викликаючи захворювання його мешканців тільки при збігу несприятливих умов:

 • — температура 22— 34 градуси
 • — висока вологість
 • — недоброякісний підживлення
 • — брак перги і пилку
 • — недотримання правил зимівлі бджіл
 • — брудні рамки
 • — недотримання правил епізоотичної безпеки при роботі з іншими пасіками.

Клініка нозематозу

Інкубаційний період становить приблизно 2 тижні з моменту зараження. Найчастіше зараження відбувається навесні, коли для розвитку розплоду бджоли підвищують температуру в гнізді.

 • Першими ознаками захворювання бджіл є їхнє занепокоєння і збільшення черевця в розмірах. Якщо зараження відбулося влітку, то комахи втрачають активність, все менше бджіл залишає вулик. З прогресування процесу бджоли слабшають, вони перестають бути здатними обороняти своє гніздо.
 • Другий, основний, ознака — пронос. Бджоли залишають за собою рясні смердючі плями і патьоки фекалій, що містять високу концентрацію спор ноземы.
 • Потім комахи слабшають, повністю втрачають здатність до польоту. У них виникає тремор крил, який переходить у повний параліч з подальшою загибеллю.
 • У комах розвивається атрофія глотки, що робить їх неспроможними доглядати за розплодом. Внаслідок захворювання дорослих особин гинуть і стійкі до нозематозу личинки, чисельність сім’ї скорочується.

Не тільки нозематоз, а й інші хвороби бджіл можуть викликати пронос. Для встановлення точного діагнозу необхідно відправити у спеціалізовану державну лабораторію ветеринарної медицини не менше 50 загиблих комах, зразки меду і фекалій.

1cee02eff0f8d32a2ea6dcdccc3688f3 Нозематоз бджіл: ознаки, лікування

Діагностика проводиться на підставі результатів розтину бджоли і аналізу обсіменіння спорами збудника кишкового вмісту. На розтині оцінюють розмір і колір кишечника бджоли: у здорової особини він має рожевого забарвлення, у хворої сильно збільшений в розмірах, блідий і тонкий. Чим більша кількість спір буде виявлено, тим більш тяжка ступінь ураження вулика.

Профілактичні заходи

Серед усіх захворювань сільськогосподарських комах, нозематоз — одне з найбільш складних для викорінення. Для того щоб позбавити бджолину сім’ю або пасіку від цієї недуги, потрібно систематичне і регулярне застосування лікувальних і профілактичних заходів, і звичайно ж, лікування. В останні роки захворюваність нозематозом в середній смузі неухильно зростає, тому основу боротьби з ним становить профілактика.

 

Щоб підтримувати здоров’я бджіл, необхідно регулярно проводити чистку та дезінфекцію вуликів та рамок з сотами, всього інвентарю та спецодягу незалежно від того, є хворі бджоли чи ні. Обробка проводиться зазвичай навесні, під час раннього обльоту бджіл. Основне завдання такої обробки – знищити спори, що призводять до розвитку хвороби.

6ca739a3887ca456dbdaf88b79c01103 Нозематоз бджіл: ознаки, лікування

Дезінфекція інвентарю проводиться шляхом механічного очищення з подальшим миттям дезінфікуючими розчинами. Для очищення від бруду і виділень використовуються різні миючі засоби: луг, сода, господарське мило, медичні розчини. У деяких випадках можливе використання портативних парогенераторів, пальників або ультрафіолетових ламп.

Дезінфекцію проводять за допомогою обробки 40% розчином формаліну або оцтової кислоти. Обробка проводиться шляхом нагнітання парів розчину в закритий вулик із встановленими в ньому сотами без мешканців. Температура всередині вулика для повного знезараження повинна бути не менше 50 градусів протягом півгодини. Після такої очистки важливо ретельно висушити вулик і провітрити його.

6778050054a215899a15fb8af1d93293 Нозематоз бджіл: ознаки, лікування

Якщо хоча б в одній сім’ї виявлено нозематоз, її необхідно ізолювати, щоб попередити поширення епізоотії. Навесні всі вулики з пасіки, де виявлено зараження, необхідно продезінфікувати, а бджіл пересаджують у чисті вулики. Якщо сліди нездорових випорожнень є на рамки з розплодом, їх акуратно очищають і наносять розчин формаліну на дерев’яні частини за допомогою пензля.

Головним у профілактиці захворювання бджіл є дотримання правил їх зимівлі, особливо дотримання температурного режиму і спокою для комах. Температура в зимівнику не повинна перевищувати 2 градусів, а вологість повітря – не вище 70%. Правильно обладнаний зимівник допоможе пасічнику вирішити багато проблем із захворюваністю і розмноженням комах. Чим чистіше вулики – тим менші шанси на розвиток інфекцій, таких як гнилець і стафілокок.

Як лікувати нозематоз

Для того щоб вилікувати бджіл від небезпечної хвороби, що використовують спеціальні антибіотики, які дають їм у вигляді розчинів і канді (цукрового тіста). Лікування інвазивних захворювань у комах — тривалий процес, який займає кілька місяців систематичного введення препаратів.

1eacdfea788d388954bac21d12b77ce1 Нозематоз бджіл: ознаки, лікування

Найбільш ефективними засобами для лікування микроспоридиевых інфекцій у бджіл є препарати групи фумагиллиновой кислоти. Препарат Фумагіллін-Б у вигляді канді або лікувального сиропу застосовується для лікування і профілактики назематоза. У комах з вираженою діареєю застосовують препарат у вигляді сиропу Ноземат.

85f1122d12ff8f2bec12bc6d2555d953 Нозематоз бджіл: ознаки, лікування

Відомо, що молоді бджоли більш стійкі до інфекції, ніж старі. Тому ключовим моментом у лікуванні є оновлення популяції за рахунок молодих маток і правильної підгодівлі бджіл. Підживлення здійснюється з використанням комплексів мінералів і вітамінів.

Народні методи лікування начебто часниковою води або щавлю неефективні, вони можуть лише погіршити перебіг захворювання.

Другие статьи